Festiwale
Rok 2015
XIII Festiwal Win Węgierskich im. Portiusa miał trochę magiczną kolejną liczbę. My, jako organizatorzy i nasz przyjaciel Mistrz plakatu Krzysztof Ducki zmagaliśmy się z dylematem jakiego symbolu mamy użyć aby nie odstraszyć miłośników wina i wszystkich naszych wiernych fanów z udziału w tej trzydniowej imprezie. Wreszcie padła decyzja z Budapesztu, że „czarny kot z oczyma i pyszczkiem w kształcie kieliszków do wina” będzie symbolem 13 festiwalu. My zwyczajowo dorobiliśmy dwuznaczne hasło „ Czy nas te oczy mogą kłamać” i tak powstał plakat i symbol tegorocznego festiwalu. Tak zwana pechowa trzynastka, prawdopodobnie za pomocą czarnego kota i naszego hasła okazała się niezwykle udana. Zgromadziła chyba największą ilość miłośników węgierskich win oraz tego nastroju, który tworzy festiwal w połączeniu z Karpackimi Klimatami. Na uroczystych degustacjach gościliśmy przedstawicieli węgierskiej dyplomacji, polityki i nauki. Wśród wielu Węgrów, z Budapesztu przyjechał dr Imre Molnar wraz z prof. Gaborem Szigethym a z Krakowa Konsul dr Sandor Nedeczky wraz z małżonką i malutkim synkiem a z Sárospatak István Derczó. Swoją obecnością zaszczyciło nas wielu Członków Honorowych stowarzyszenia : prezydent miasta Krosna Piotr Przytocki, prof. Janusz Gruchała, prof. Roman Kuźniar, prof. Grzegorz Przebinda a także Csaba Bobko i Stanisław Słyś. Dyplom nowego Członka Honorowego Stowarzyszenia Portius otrzymał były ambasador Węgier w Polsce , pisarz i historyk Ákos Engelmayer. Wśród znakomitych gości obecny był również poseł RP z Przemyśla Marek Rząsa wraz z małżonką oraz po raz pierwszy goszczący na naszym festiwalu znakomity winiarz Kálmán Koczor, przełożony Zakonu Rycerzy Winiarstwa Węgierskiego. Jego piwnica winiarska z regionu Balaton zdobyła wielkie uznanie wśród miłośników win węgierskich XIII festiwalu.
Nagranie z koncertu węgierskich muzyków na uroczystej degustacji win »
Program festiwalu »
Relacja Stowarzyszenia Portius »
Rok 2014
To już XII nasz festiwal. Tym razem Festiwal Win Węgierskich im. Portiusa, przeniesiony na nieboskłony „KROSMOSU”, krośnieńskiej międzygwiezdnej krainy szczęśliwych ludzi pijących wino. W tak baśniowy sposób przedstawił na swoim corocznym plakacie to wydarzenie jakie od dwunastu lat tworzy Stowarzyszenie Portius w Krośnie. To jakby odniesienie do motta „Filozofii wina” autorstwa Béli Hamvasa, czyli że w ostateczności pozostaną dwie istoty – Bóg i wino. Robert Wojciech Portius jest chyba zadowolony, że festiwal jego imienia rozwija się i ma już swoje ugruntowane miejsce i czas w Krośnie , Polsce i na Węgrzech. Również miejsce uroczystych degustacji win, które już trzeci raz z rzędu odbywały się w salach Centrum Dziedzictwa Szkła, powróciło do naszego znanego już hasła – „ Węgierskie Wino w Krośnieńskim Szkle”. Po raz pierwszy, przed każdą z pięciu uroczystych prezentacji win, zaprezentowaliśmy zebranym animowany film o naszym patronie Portiusie. Każdy mógł się zapoznać z niezwykła historią życia i kariery tego wielkiego kupca, dumnego mieszczanina i komendanta miasta w burzliwych dziejach Krosna pierwszej połowy XVII wieku. Grono Członków Honorowych Stowarzyszenia Portius uzupełniła pierwsza kobieta, Pani Konsul Generalna Węgier , dr hab. Adriennę Körmendy oraz obecny Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie, profesor Grzegorz Przebinda. Przybyło również trzech nowych Członków Regularnych : malarz Stanisław Chomiczewski, prawnik Wojciech Kołder i dr Łukasz Szmyd, dyrektor Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie. XII festiwal odbywał się w piątek, sobotę i niedzielę, od 22 do 24 sierpnia. W siedmiu naszych domkach winiarskich, już w sobotę po południu zaczęło brakować wina, które uzupełniły dodatkowe transporty z Krainy Bratanków. Swoje wina prezentowały węgierskie piwnice Attili Petrenyego z Egeru, Piwnica Szent Gaál z Szekszardu, Piwnica Várkapitány z Somló, Richard Hörcsik – Piwnica Portius z Hercegkut, Piwnica Tibor Gal z Egeru i błyskotliwe wina polskie prezentowane przez Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia z Jasła.
Film o Portiusie – „Szkot który w XVII w. Krosno rozbujał” »
Nagranie z koncertu cytrzystów »
Program festiwalu »
Rok 2013
XI Festiwal Win Węgierskich im. Portiusa był festiwalem szczególnym, bo połączonym z kilkoma znaczącymi wydarzeniami. Hasło festiwalu : „In Crosno Veritas”, wespół z „rycerską butelką” na zielonym tle, autorstwa Krzysia Duckiego, stało się jego symbolem. Wraz z otwarciem festiwalu w dniu 23 sierpnia, rozpoczęła również swoją działalność Klubokawiarnia FERMENT, mieszcząca się w nowej siedzibie stowarzyszenia, na ul. Portiusa nr 4. w Krośnie. Drugim znaczącym wydarzeniem było po raz pierwszy uczestnictwo w festiwalu Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia z Jasła, którzy wśród Węgrów sprzedawali swoje wina na krośnieńskim Rynku i uczestniczyli w jednej ze zorganizowanych uroczystych degustacji win w Sali degustacyjnej mieszczącej się w Centrum Dziedzictwa Szkła. Trzecim wyjątkowym wydarzeniem festiwalu było uhonorowanie wielu członków regularnych Stowarzyszenia Portius, odznaczeniami państwowymi tj. medalami „ Pro Memoriał” i „ Pro Patria” przez Pana ministra Jana Stanisława Ciechanowskiego, kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. W czasie tej uroczystości nadano nowe tytuły Honorowych Członków Stowarzyszenia Portius, które otrzymali : Pan minister Jan Stanisław Ciechanowski, Pan Ryszard Zygmunt Janiak – Hetman Kolekcjonerów Polskich oraz doc. dr hab. Władysław Witalisz – wykładowca UJ i PWSZ w Krośnie. W tym roku uroczyste degustacje win odbywały się w hali pokazów hutniczych Centrum Dziedzictwa Szkła, którą zdobiła doskonała wystawa malarska opracowana i skomponowana przez malarza Stanisława Chomiczewskiego.
Program festiwalu »
Zapowiedź otwarcia Klubokawiarni Ferment i XI festiwalu »
Koncerty węgierskich dudziarzy na XI festiwalu »
Rok 2012
To był już 10 Jubileuszowy Festiwal Win Węgierskich im. Portiusa w Krośnie. Sam festiwal zrodził się z miłości do starej tradycji naszego miasta i wybitnej postaci patrona stowarzyszenia Roberta Wojciecha Portiusa. Nasz festiwal to obcowanie z węgierskim winem, kulturą i dobrą zabawą. Przez trzy dni na krośnieńskim Rynku, w atmosferze przyjaźni i muzyki degustowaliśmy cudowne węgierskie wina, regionalne wędliny, sery, i inne smakowitości z Polski i Węgier. W nowopowstałym Centrum Dziedzictwa Szkła, w pięknej sali wystawowej, bogato udekorowanej i urządzonej na wytworną salę degustacyjną, pod hasłem „Węgierskie Wina w Krośnieńskim szkle” odbyło się pięć uroczystych degustacji win. W tym roku degustowaliśmy wina z regionów winiarskich: Eger, Tokaj i Balatonboglár. Cygański kwartet Jonasa Gezy tworzył nastrój i był świetnym dodatkiem do podawanych Węgrzynów. Na pięciu degustacjach nie było wolnego miejsca. W sali degustacyjnej prezentowana była wystawa precjozów winiarskich z Muzeum Wina w Tolcsvie. W tym roku honorowe członkostwo stowarzyszenia otrzymał burmistrz Sárospatak János Aros i wiceprezydent miasta Krosna Bronisław Baran. Dyplom i odznakę członka regularnego stowarzyszenia otrzymał w tym roku kanclerz PWSZ w Krośnie Franciszek Tereszkiewicz. Tłum turystów pozostawał przy domkach winiarskich do późnych godzin nocnych. Wszyscy bawili się znakomicie. X Festiwal Win Węgierskich im. Portiusa w zespół z „Karpackimi Klimatami” organizowanymi przez Urząd Miasta Krosna zgromadził chyba najliczniejszą widownię na krośnieńskiej starówce od wielu, wielu lat.
Program festiwalu »
Zapowiedź X festiwalu Win Węgierskich im. Portiusa www.krosno24.pl »
Film z festiwalu »
Rok 2011
Tym razem pod nazwą „Wyszehradzki Festiwal Wina i Turystyki”. Na krośnieńskim Rynku powstało miasteczko wyszehradzkie w którym sprzedawano wina, jedzenie i słuchano muzyki z Moraw, Słowacji, Polski i Węgier. W Piwnicy PodCieniami odbywały się spotkania promujące walory turystyczne tego regionu Europy a w sali degustacyjnej, spotkania z winiarzami i degustacje znakomitych win. Morawy reprezentowali winiarze Libor Zlomek i Tomáš Vavra , Słowację winiarz inż. Peter Mihalko a Węgry winiarze: dr Istvan Kiss, Richard Hörcsik Jr i Jozsef Simon. Na uroczystości otwarcia Festiwalu nasze Stowarzyszenie Portius otrzymało od przedstawicieli węgierskiej polityki i dyplomacji dębową beczkę pełną tokaju. Było to wyróżnienie za wieloletnią promocję węgierskiego wina i tysiącletniej wspólnej polsko węgierskiej historii. Ciekawy program, wspaniała pogoda i dobra organizacja sprawiły, że krośnieńska starówka przez trzy dni była do późnych godzin nocnych wypełniona tłumem rozbawionych miłośników wina przybyłych do Krosna z kraju i za granicy.
Program festiwalu »
Relacja I z festiwalu – krosno24.pl »
Relacja II z festiwalu – krosno24.pl »
Film z festiwalu »
Rok 2010
Postanowiliśmy przekroczyć granice polityczne. Szczególnymi gośćmi byli Frigyes Bott – węgierski winiarz ze Słowacji, oraz Balla Geza – węgierski winiarz z Rumunii. Plakat zaprojektował Krzysztof Ducki, hasłem przewodnim imprezy było Tokaj Aszu – król win. Dlatego szczególnie duży nacisk kładliśmy na degustacje win tokajskich. Odbyły się degustacje Sarolty Bardos, posiadłości Patricius, firmy Bodvin oraz Portius Pince. Nawiązując do motta przewodniego Frigyes Bott zaprezentował słodkiego juhwarka zrobionego metodą Aszu, a Balla Geza wino Kadarissima, które zwane jest czerwonym Aszu z Siedmiogrodu. Wyjątkowy charakter miało spotkanie z Panem Tadeuszem Olszańskim oraz Imre Molnarem w Piwnicy PodCieniami, gdzie odbyła się prelekcja pt. Wojna o Tokaj.
Zapowiedź festiwalu – krosno24.pl »
Program festiwalu – krosno24.pl »
Relacja z festiwalu – krosno24.pl »
Rok 2009
Krzysztof Ducki mistrz plakatu z Budapesztu zaprojektował specjalny poster dla naszej imprezy. Na krośnieńskim Rynku oprócz win można było spróbować węgierskich potraw serwowanych przez restauracje Zaułek Smaków z Warszawy. Podczas VII Festiwalu Win Węgierskich odbył się jubileuszowy wernisaż Macieja Syrka – rzeźbiarza, wiceprezesa Stowarzyszenia Portius zatytułowany „Mojemu miastu”.
Program festiwalu – krosno24.pl »
Zapowiedź festiwalu – krosno24.pl »
Rok 2008
Wyjątkowo udana edycja, w drugi dzień Festiwalu zabrakło niektórych gatunków wina. Tłumy krośnian oraz turystów odwiedziły imprezę aby skosztować wina, wziąć udział w degustacjach prowadzonych przez winiarzy. Wielką furorę zrobiła degustacja Imre Kalo – winiarza z Egeru.
Rok 2007
Dużym krokiem wprzód w 2007 roku była inwestycja polegająca na zakupie pięknych drewnianych pawilonów handlowo-ekspozycyjnych, które stanęły podczas festiwalu na płycie Rynku. Członkowie Stowarzyszenia sprawili sobie nowe stroje wzorowane na stroju Roberta Portiusa przedstawionego na jego portrecie pośmiertnym. Podczas imprezy można było zdegustować wina z Tokaju, Egeru, Villany, Szekszardu oraz Matry.
Zapowiedź festiwalu – krosno24.pl »
Relacja z festiwalu – krosno24.pl »
Rok 2006
W 2006 roku nasza impreza zaczyna nabierać znamiona profesjonalnie przygotowywanego przedsięwzięcia i na stałe wpisuje się w kalendarz imprez kulturalnych Krosna. Gościem honorowym festiwalu jest Prezydent RP na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski. Członkowie Stowarzyszenia Portius po raz pierwszy występują w historycznych strojach staropolskich. Festiwal organizowane jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Kultury Alternatywnej „Na Sztukach” . Wśród wielu wspaniałych degustacji na szczególną uwagę zasługuje degustacja w ruinach zamku Kamieniec prowadzona przez Jozsefa Simona z Egeru.
Program festiwalu – krosno24.pl »
Relacja z festiwalu – krosno24.pl »
Rok 2005
W 2005 roku impreza przebiegała pod hasłem „węgierskie wina w krośnieńskim szkle”. Był to pomysł Stowarzyszenia i Winiarni Portius. W porozumieniu z Krośnieńskimi Hutami Szkła postanowiliśmy w ten sposób nawiązać do najważniejszych tradycji naszego miasta. Podczas imprezy został otworzony nasz specjalistyczny sklep z winami na krośnieńskiej starówce. W szeregu eleganckich degustacji prowadzonych przez wybitnych winiarzy z Węgier wzięły udział setki krośnian i gości festiwalu.
Rok 2004
W 2004 roku Stowarzyszenie oraz Winiarnia Portius jako pierwsze użyły nazwy Karpackie Klimaty dla organizowanej przez siebie imprezy o charakterze euroregionalnym z winem węgierskim w roli głównej. Nawiązaliśmy współpracę z węgierskim Domem Wina z Budapesztu, który pojawił się w Krośnie z grupą winiarzy węgierskich prezentujących swoje wina w stylowych pawilonach handlowych. Krośnianie zaczynają z dużą radością kosztować Węgrzynów, w tle unosi się niezwykła atmosfera minionych wieków.
Rok 2003
Pierwsza organizowana przez nas impreza we wrześniu 2003 roku była wielka przygodą, ale i przedsięwzięciem pionierskim na skalę kraju. Pomysłodawcą festiwalu, zwanego wówczas Świętem Wina było Stowarzyszenie Portius, które za cel postawiło sobie reaktywacje niezwykłej, historycznej współpracy Krosna z Węgrami oraz przypomnienie postaci największego kupca winem węgierskim w Krośnie – Roberta Wojciecha Portiusa. Odwiedziła nas czołówka winiarzy egerskich z legendarnym Tiborem Galem na czele.
Zapowiedź Święta Wina – krosno24.pl »
Relacja z festiwalu – krosno24.pl »