Uncategorized

XIV Festiwal Win Węgierskich im. Portiusa

To zaproszenie prezentowane powyżej chyba odniosło sukces.  XIV Festiwal Win Węgierskich im. Portiusa był niezwykle udany. Zgromadził chyba z wszystkich dotychczasowych festiwali największą ilość wielbicieli węgierskich win i ludzi pragnących dobrej zabawy. Logo XIV festiwalu opracował Mistrz plakatu i Honorowy Członek naszego stowarzyszenia – Krzysztof Ducki z Budapesztu. Półksiężyc w kielichu wina bardzo spodobał się i został wyszukanym symbolem  tegorocznego przedsięwzięcia. Najpierw trwały przygotowania organizacyjne i omawianie szczegółów naszej imprezy. Spotkania jak zwykle odbywały się w Klubokawiarni Ferment, gdzie jest siedziba naszego stowarzyszenia.

Stworzony został  projekt nowego symbolu graficznego obrazujący działalność naszego Stowarzyszenia Portius         oraz  XIV Festiwalu Win Węgierskich im. Portiusa :

Rolapy  nr 4.  i  nr 5.

 

Opracowany został wzór zaproszenia, który rozesłaliśmy do  Honorowych Członków naszej organizacji, przyjaciół a także przedstawicieli dyplomacji , samorządów zaprzyjaźnionych miast, sponsorów i przedsiębiorców. Przedstawiono na nim Logo festiwalu, formę zaproszenia a także program i znaki graficzne sponsorów.

Zaproszenia nr 1.  i  nr 2.

 

W południe, w piątek 19 sierpnia, na krośnieńskim Rynku stały już nasze winiarskie domki w których urządzali się węgierscy winiarze. Jeden domek, podobnie jak w zeszłym roku, wynajęli winiarze z Podkarpacia.  Na krośnieńskim Rynku gromadziło się coraz więcej miłośników dobrego wina i przedniej zabawy. Zaczynał się „XIV Festiwal Win Węgierskich im. Portiusa” i „Karpackie Klimaty”.

Zdjęcie nr 5.

Zdjęcie nr 6.

Zdjęcie nr 7.

 

Tuż przed uroczystym otwarciem Festiwalu Win Węgierskich, do Krosna przyjechała Pani Konsul Generalna Węgier dr hab. Adrienne Körmendy. Spotkanie było spontaniczne. Przyjazd Pani Konsul, tylko na kilka godzin, podyktowany był tym, że dzień 20 sierpnia jest wielkim węgierskim świętem narodowym „Dniem św. Stefana” i wszyscy znaczący politycy i dyplomaci węgierscy zjawiają się wtedy w Budapeszcie aby brać udział w państwowych uroczystościach. Pani Konsul, Honorowy Członek naszego stowarzyszenia, spotkała się z nami na krośnieńskiej starówce. Odwiedziliśmy  Klubokawiarnie Ferment oraz wystawę węgierskiej literatury i starych widokówek w Antykwariacie i galerii Hetta pana Zbigniewa Oprządka przy ul. Portiusa 4. Wzięła także udział w oficjalnym otwarciu krośnieńskiego święta, które obyło się na scenie głównej Rynku miasta.

Zdjęcie nr 8.

Zdjęcie nr 9.

 

Ruszył festiwal, Rynek zapełniał się miłośnikami wina i dobrej zabawy.

Zdjęcie nr 10.

Zdjęcie nr 11.

Zdjęcie nr 12.

Zdjęcie nr 13.

 

Jak każdego roku, od kilku lat, uroczyste degustacje win węgierskich odbywały się w reprezentacyjnej sali Centrum Dziedzictwa Szkła. Odpowiednio udekorowana sala, z wystawą fotografii prezentującą węgierskie regiony winiarskie, stanowiła miejsce wręcz kultowe. Obok stołu prowadzących degustację znalazła swoje miejsce węgierska kapela tworząca nastrój przy degustowanie wspaniałych win. Na każdej degustacji podawane były wina z różnych piwnic, różnych regionów i prezentowane przez ich twórcę czyli węgierskiego winiarza. Nastrój jaki powstawał, gdy czarowna muzyka i doskonałe wina stwarzały niezapomnianą atmosferę, trudno później zapomnieć przez długi czas.

Zdjęcie nr 14.

Zdjęcie nr 15.

Zdjęcie nr 16.

Zdjęcie nr 17.

Zdjęcie nr 18.

 

Najważniejszą uroczystością XIV Festiwalu Win Węgierskich im. Portiusa w Krośnie była trzecia z kolei uroczysta degustacja win  w sobotę, 20 sierpnia o godz. 21oo. Degustowane na niej były „boskie napoje” znad Balatonu z piwnicy winiarskiej „Koczor Pinceszet”, reprezentowanej przez piękną córkę winiarza Kalmana Koczora – Dórę Koczor.  Na tym spotkaniu doszło również do wielkiej uroczystości nadania  dyplomów i odznak stowarzyszenia. Dyplom i odznakę Regularnego Członka Stowarzyszenia Portius otrzymał nasz znakomity i wieloletni Przyjaciel Ryszard Krukar a dyplom i odznakę Honorowego Członka Stowarzyszenia Portius ,  znakomity winiarz z Egerszalok –  Attila Petrény.  Ryszard Krukar przez wiele lat towarzyszył w naszej działalności, w naszych przedsięwzięciach i wyjazdach.  Attila Petrény  zaś  już po raz piąty prezentował swoją piwnicę na naszym festiwalu. Stał się rozpoznawalną postacią, ma żonę Polkę, w Polsce studiował i świetnie włada naszym językiem. Ceremonia była jak zwykle uroczysta. Przed stołem prezydialnym stanęli wszyscy obecni na degustacji Członkowie Regularni i Honorowi, następnie poproszono Ryszarda i Attilę , którym w obecności zebranych „Portiusowców” i obecnych na Sali degustacyjnej świadków, wręczono dyplomy i przypięto odznaki stowarzyszenia.  Po zakończeniu ceremonii gromkie brawa i muzyka  odprowadziły nowych członków stowarzyszenia na zajmowane przez nich miejsca przy stolikach.

Zdjęcie nr 19.

Zdjęcie nr 20.

Zdjęcie nr 21.

Zdjęcie nr 22.

Zdjęcie nr 23.

Zdjęcie nr 24.

Zdjęcie nr 25.

Zdjęcie nr 26.

Zdjęcie nr 27.

Zdjęcie nr 28.

Zdjęcie nr 29.

Na głównej scenie Rynku koncertowały  zespoły muzyczne i taneczne z Polski, Ukrainy, Słowacji i Węgier. W sobotę o godz. 21,30   koncertował zespół OSP Bronx, promując swoją nową płytę „Krosno”. W zespole występuje dwóch podstawowych muzyków : Andrzej Boczar śpiew i Paweł Ungeheuer gitara.

W niedzielę 21 sierpnia w południe odbył się coroczny, międzynarodowy „ Bieg o skarb Portiusa”, który zgromadził kilkuset biegaczy. Bieg uliczny, który zaczyna się i kończy na krośnieńskim Rynku, o dystansie 7 km, zgromadził ponad dwustu biegaczy. W tym roku pierwsze dwa miejsca zdobyli biegacze z Kenii a trzecie miejsce przypadło Ukrainie :

Po raz pierwszy na naszym festiwalu zorganizowaliśmy uroczyste komentowane kolacje przy muzyce i znakomitych węgierskich winach z Tokaju i Egeru. Odbywały się one w niedzielę w restauracji Naftaya w nowoodrestaurowanym Hotelu  „Nafta” w Krośnie przy ul. Lwowskiej.  Na kolacjach był komplet gości, wszyscy doskonale się bawili przy muzyce i węgierskich winach. Wina z  Regionu  Tokaj i Eger reprezentowały winiarskie piwnice : „Portius” z Hercegkút, winiarz Richard Hörcsik oraz piwnicę „Tibor Gál” z Egeru  Veronika  Gál.  Na tej komentowanej kolacji, padło z ust węgierskich winiarzy, bardzo ważne dla nas, organizatorów zdanie, że tegoroczny Festiwal Win Węgierskich im. Portiusa w Krośnie to : Największa promocja win węgierskich w Europie. Stwierdzenie to poszło w świat i jesteśmy z niego bardzo dumni.

Zdjęcie nr 30.

W tym roku, na naszym festiwalu, były tłumy a węgierscy i polscy winiarze sprzedali wyjątkowo dużo wina. Uczestnicy festiwalu, których były tysiące,  zachwycali się świetną organizacją oraz jakością prezentowanych win.  Do zobaczenia na przyszłorocznym jubileuszowym XV festiwalu w Krośnie.

Zdjęcie nr 31.