Historia „Dębowej beczki z Tokajem Samorodnym” podarunkiem Węgrów dla naszego Stowarzyszenia Portius
W dniu 1 lipca 2011 roku, o godz. 12: 00 na Rynku Nowego Miasta w Warszawie nastąpiło uroczyste przekazanie 136 litrowej beczki tokaju od Węgrów dla Polaków. W samo południe Pan Dr Richard Hörcsik, Przewodniczący Komisji ds. Europejskich Węgierskiego Zgromadzenia Narodowego, przekazał Panu profesorowi Romanowi Kuźniarowi, głównemu doradcy ds. europejskich i polityki zagranicznej Prezydenta R.P. Bronisława Komorowskiego, tę beczkę pełną wyśmienitego tokajskiego wina (wytrawny samorodny). Był to prezent Węgier dla Polski, który symbolizuje tradycyjne więzi między naszymi narodami i ścisłą współpracę między Budapesztem a Warszawą także podczas piastowania prezydentury w Radzie Europy. Reprezentanci Polski i Węgier w krótkich przemówieniach pożegnali i powitali prezydenturę oraz stuknęli się kielichami na zdrowie i pomyślność narodów Polski i Węgier. Był to wielki symboliczny gest braterstwa od wieków. Tego samego dnia 1 lipca, także w Warszawie, podczas konferencji prasowej w Kancelarii Rady Ministrów, premier Węgier Viktor Orbán podarował podobną dębową beczkę z winem premierowi Donaldowi Tuskowi. Trzecia pełna beczka czekała na swoje przeznaczenie niecałe dwa miesiące. Przekazana została uroczyście dla naszego Stowarzyszenia Portius w dniu otwarcia corocznego krośnieńskiego festiwalu wina i Karpackich Klimatów w Krośnie. Uroczystość ta miała miejsce na scenie, przy pełnej widowni w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, 26 sierpnia 2011 roku (w piątek). Dębową beczkę pełną tokaju ofiarowali dla nas: Pani Wiceminister Spraw Zagranicznych Węgier Enikő Györi, a także przedstawiciel Parlamentu Węgierskiego, poseł Dr. Richard Hörcsik, oraz Ambasador Węgier w Polsce Róbert Kiss. Po stronie Stowarzyszenia Portius beczkę tokaju przyjmowali członkowie regularni naszej organizacji: Piotr Górecki, Stanisław Materniak, Wiesław Nowak, Maciej Syrek, Paweł, Roman i Zbigniew Ungeheuer oraz Vadim Vozdvizhensky a także nasi znamienici członkowie honorowi: Doradca Prezydenta Bronisława Komorowskiego, prof. Roman Kuźniar, Prezydent Miasta Krosna, Piotr Przytocki i Prezes Stowarzyszenia Zrównoważony Zemplen Csaba Bobko.
Historia wykonania i transportu do Polski tych „szczególnych” dębowych beczek jest godna zapamiętania. Miarą „krośnieńskiej dębowej beczki” to 136 litrów. Jest to miara tzw. beczki z Gönc (gönci hordó), ongiś najczęściej stosowano tę miarę do tokajskiego wina. Te „beczki przyjaźni” dla Polski wykonał ręcznie z ponad trzystuletniego dębu, mistrz Sándor Sipos, bednarz z Salánk, małej zakarpackiej wioski na Ukrainie, zamieszkałej prawie wyłącznie przez Węgrów. Płaskorzeźby na denkach beczek przedstawiające herby Węgier i Polski, wykonał mistrz ludowy z tej samej wioski Elek Pólin. Potem beczki z warsztatu bednarskiego zostały przewiezione na Węgry do miasta Sárospatak. Tam napełniono je doskonałym tokajem samorodnym wytrawnym po czym po pięknej patriotycznej uroczystości przy Zamku Rakoczych odjechały w asyście kolorowego korowodu jeźdźców do Polski. Trasa przejazdu do Warszawy prowadziła taką samą drogą, którędy przez setki lat węgierskie wina jechały do polskich składów i na polskie stoły.
W uroczystym pożegnaniu „beczek przyjaźni”, przed Zamkiem Rakoczych w Sárospatak udział wzięli znamienici przedstawiciele węgierskiego samorządu, polityki i dyplomacji. Przyjaciele Polski i naszego Stowarzyszenia Portius w Krośnie.