Uncategorized

IX Festiwal Stowarzyszenia Portius. Tym razem pod nazwą: „Wyszehradzki Festiwal Wina i Turystyki”

IX Festiwal Stowarzyszenia Portius. Tym razem pod nazwą: „Wyszehradzki Festiwal Wina i Turystyki”

Jak co roku w ostatni weekend sierpnia, na krośnieńskim Rynku zorganizowaliśmy już IX festiwal wina. Wcześniejsza współpraca z Funduszem Wyszehradzkim sprawiła, że tegoroczna nazwa naszego festiwalu została zmieniona, a sam festiwal rozszerzył swoją ofertę prezentując oprócz win węgierskich, wina z Czech i Słowacji. Uczestnikami naszej imprezy zostali także przedstawiciele branży turystycznej, promując atrakcyjne miejscowości i regiony czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej: Czech, Słowacji, Węgier i Polski. Przygotowania do imprezy rozpoczęliśmy już w marcu gdy nasza delegacja odwiedziła winiarskie regiony czeskie na Morawach. Tam też nastąpiły kontakty z winiarzami i czeskimi organizacjami turystycznymi, którym zaproponowaliśmy udział w naszym krośnieńskim festiwalu. Podobne wyjazdy i spotkania prowadziliśmy na terenach Słowacji i Węgier. Jak w poprzednich latach logo i plakat festiwalu zaprojektował nasz nieoceniony Mistrz z Budapesztu, Krzysztof Ducki. Zabiegaliśmy również by na imprezie można było kosztować regionalne potrawy, słuchać karpackiej muzyki i spotykać się przy lampce wina na ciekawych degustacjach i prelekcjach. integrujących nasze społeczności. Program opracowaliśmy wspólnie z Urzędem Miasta Krosna organizatorem „Karpackich Klimatów”, odbywających się od lat w tym samym terminie, na krośnieńskiej starówce.

Rekordowa frekwencja, wspaniali Goście, wielkie Wydarzenia… Ciekawy program, wspaniała pogoda i dobra organizacja sprawiły, że w piątek, sobotę i niedzielę 26 – 28 sierpnia, krośnieńskie stare miasto było do późnych godzin nocnych wypełnione po brzegi rozbawionym tłumem uczestników przybyłych do Krosna z kraju i za granicy. Nad naszym wyszehradzkim miasteczkiem powiewały na masztach flagi Czech, Słowacji, Polski i Węgier, a wino jak nigdy dobrze służyło do prowadzenia miłych rozmów zawierania nowych przyjaźni i patrzenia na świat przez „ różowe okulary”.

W tym roku gościliśmy wielu świetnych winiarzy. Trzech z nich w Krośnie było po raz pierwszy. Oto Oni:

Libor Zlomek i Tomáš Vávra reprezentujący firmę winiarską „Zlomek & Vavra” z Borsice u Blatnice przyjechali do nas z Moraw, gdzie winorośl uprawia się od czasów rzymskich. Przywieźli z sobą lekkie orzeźwiające białe wina o mineralnym charakterze. (www.vinozlomekvavra.cz)

inż. Peter Mihalko, który prowadzi małe przedsięwzięcie winiarskie „Barko Vinum” z Brekowa na Słowacji zlokalizowane na zboczach ruin zamku Brekov. Podania głoszą, że zamek ten odwiedził kiedyś Król Jan III Sobieski wracający spod Wiednia i spędził tam dłuższy czas i wraz ze swoim wojskiem opróżniał piwnice zamkowe z zasobów wina. Jest to najdalej na północ zlokalizowana winnica na Słowacji specjalizująca się w lekkich winach białych w różnych kategoriach gatunkowych, choć nie brak tam również win czerwonych. (www.mihalko.sk)

dr István Kiss, który prowadzi rodzinną posiadłość winiarską „FitoMark” w miejscowości Tolcsva na Węgrzech, w winarskim regionie Tokaj. Oferuje do sprzedaży i degustacji doskonałe wina tworzone w tzw. staromodnym stylu, pełne zróżnicowanych odcieni i smaków. W jego ofercie znaleźć można wina wytrawne, półsłodkie i słynne Tokaje Aszú ale także wina historyczne z legendarnego rocznika 1972 r.

Oprócz w/w winiarzy, gościliśmy w tym roku Mistrza Jozefa Simona z Egeru, który w Krośnie był już obecny na kilku festiwalach i znalazł u nas wielu zwolenników swoich wspaniałych win. Przyjechał również zaprzyjaźniony winiarz z Sárospatak Richard Hörcsik Jr. wraz ze swoimi świetnymi białymi winami z winiarskiej Piwnicy Portius, która mieści się zboczu słynnej „Gózikowej Góry” w Hercegkut.

W pierwszy dzień, 26 sierpnia, bardzo uroczystą formę przybrało oficjalne otwarcie „Karpackich Klimatów” i naszego „ Wyszehradzkiego Festiwalu Wina i Turystyki”. Cały spektakl odbył się o godz 18: 30 w krośnieńskim Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza. Przy pełnej międzynarodowej widowni i specjalnych wyszukanych koncertach, odbyła się ta bliska naszemu sercu, szczególna uroczystość. W dowód uznania naszej działalności, która zbliża Narody Polski i Węgier oraz promuje historyczne związki i węgierskie wina w naszym regionie, przekazano nam uroczyście zdobioną dębową beczkę z Tokajem Samorodnym. Podobne beczki, pełne tokaju, otrzymali wcześniej, przy przejmowaniu prezydencji w UE, Prezydent i Premier Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczyste przekazanie odbyło się na scenie w świetle reflektorów. Po stronie węgierskiej byli obecni: Wiceminister Spraw Zagranicznych Węgier Pani Enikő Györi, a także przedstawiciel Parlamentu Węgierskiego, Poseł Dr. Richard Hörcsik, oraz Ambasador Węgier w Polsce Róbert Kiss. Po stronie Stowarzyszenia Portius beczkę tokaju przyjmowali członkowie regularni naszej organizacji: Piotr Górecki, Stanisław Materniak, Wiesław Nowak, Maciej Syrek, Paweł, Roman i Zbigniew Ungeheuer oraz Vadim Vozdvizhensky, a także nasi znamienici członkowie honorowi: Doradca Prezydenta Bronisława Komorowskiego, prof. Roman Kuźniar, Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki i Prezes Stowarzyszenia Zrównoważony Zemplen Csaba Bobko.

Krótki film o festiwalu: www.youtube.com/watch?v=8A8tNpTH4co

Po zakończeniu uroczystości, wszyscy uczestnicy przeszli barwnym korowodem na krośnieński stary Rynek, już pełen uczestników festiwalu. Przed nami jechał wysłużony „wóz Portiusa” wioząc wśród innych, wspomnianą cenną beczkę z tokajem. O godz. 21: 00, w sali degustacyjnej Festiwalu, odbyło się spotkanie z przedstawicielami lokalnego Samorządu oraz dyplomacji i polityki miast i krajów Państw Grupy Wyszehradzkiej. Spotkanie odbyło się pod nazwą: „Wina węgierskie w polskiej prezydencji”. Po wypróbowaniu jak smakuje Wytrawny Tokaj Samorodny z ofiarowanej pięknej dębowej beczki, odbyła się uroczystość nadania Honorowego i Regularnego Członkostwa Stowarzyszenia Portius. Nowym Honorowym Członkiem Stowarzyszenia Portius został nasz długoletni sympatyk i przyjaciel, Węgier Attila Szalai, historyk, Radca ds. Kultury i Prasy Ambasady Republiki Węgierskiej w Warszawie. Członkostwem Regularnym obdarowany został nasz długoletni współpracownik, zawsze wspierający naszą działalność, były Miejski Komendant Policji w Krośnie, Wiesław Nowak. Ceremonia odbyła się, jak przystało, w obecności licznej grupy naszych członków i sympatyków. Po wystąpieniach Prezesa Stowarzyszenia oraz przedstawicieli dyplomacji z Polski i Węgier, dalszą już degustację poprowadził Richard Hőrcsik Jr. prezentując własne wina z „Portius Pince” z Hercegkut. Wspaniałemu spotkaniu towarzyszyła węgierska muzyka grana przez młodych Węgrów z Tolcsvy. Na Sali było ponad osiemdziesiąt osób.

Drugi dzień Festiwalu (sobota) to prezentacja, w sali posiedzeń Rady Miasta Krosna, projektu budowy „Centrum Dziedzictwa Szkła” w Krośnie i zapoznanie zaproszonych gości z oczekiwaniami na jakie liczy Krosno po realizacji tego projektu. W piwnicy „Podcieniami” węgierski winiarz Dr Peter Monar zaprezentował wykład „Atrakcje turystyczne i winiarskie Węgier”. Zgromadzeni słuchacze mogli zdegustować nie jeden przysłowiowy kielich Węgrzyna przywieziony przez prelegenta. W sali degustacyjnej festiwalu odbyły się dwie degustacje win słowackich i węgierskich. Prezentowali swoje wina inż. Peter Mihalko, winiarz z Brekowa i Dr. Istvan Kiss właściciel winiarskiej posiadłości „FitoMark” z Tolcsvy na Węgrzech. W sobotni wieczór drugiego dnia Wyszehradzkiego Festiwalu Wina i Turystyki padł chyba rekord frekwencji. Nie tylko Rynek ale cała krośnieńska starówka była wypełniona rozbawionymi turystami, dźwiękami muzyki i dźwiękami stukających się pełnych kielichów z winem. Błyskały flesze aparatów a przy stoiskach winiarskich były tłumy.

Trzeci dzień Festiwalu 28 sierpnia, także był niezwykle udany i pełen ciekawych wydarzeń. Jeszcze przed południem w piwnicy „PodCieniami” Martin Simka prezentował „Atrakcje turystyczne i winiarskie Słowacji”, a mgr Libuse Vlahowa i inż. Odra Repik „Atrakcje turystyczne i winiarskie Moraw”. W obu przypadkach piwnica pełna była ciekawych turystów i miłośników wina. W samo południe odbył się coroczny bieg „O Skarb Portiusa”. W biegu ulicami Krosna uczestniczyło kilkuset biegaczy z kraju i za granicy. Dla naszego Stowarzyszenia Portius zwycięzcą biegu okazał się Staszek Kułak z Krosna, który mimo, że zajął 165 pozycję, szczerym uśmiechem i hartem ducha zjednał sobie przychylność Kapituły Stowarzyszenia i otrzymał w nagrodę piękną koszulkę szybkobiegacza oraz zapewnienie, że mimo odległego miejsca, jest zwycięzcą tej gonitwy.

Dwie degustacje win tego dnia prezentowały wina węgierskie. O godz 16, 30 członkowie Stowarzyszenia Portius urządzili spotkanie z miłośnikami win węgierskich i przy wspaniałej muzyce, raczyli przybyłych uczestników „wielkimi” winami z różnych regionów winiarskich Krainy Bratanków. Po tej degustacji i chwilowej przerwie na Sali pojawił się Mistrz Jozsef Simon z Egeru z niezrównaną tłumaczką Anią Szewczuk z Miszkolca. Prezentacja znakomitych jego win przeciągła się a wszyscy uczestnicy byli zachwyceni opowieściami o winach i swoistej filozofii winiarza. Późnym popołudniem, na głównej scenie odbyło się losowanie i wręczanie nagród uczestnikom konkursu pod hasłem: „ Wyjedź na wino chłopaku, dziewczyno”. Enoturystyczne, 2-osobowe, weekendowe wyjazdy na Morawy, Słowację, Węgry i do polskiego Polańczyka rozlosowano dla czterech par.

„VISEGRAD WINE and TRAVEL FESTIVAL” był imprezą bardzo udaną dzięki wsparciu Funduszu Wyszehradzkiego, oraz wielu innych organizacji, instytucji i przedsiębiorstw dla których działanie naszego stowarzyszenia to sprawdzona forma promocji Krosna w Euroregionie Karpackim. WSZYSTKIM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

Relacja z festiwalu: www.krosno24.pl/informacje.php3?id=5110

Relacja z festiwalu: www.krosno24.pl/informacje.php3?id=5091

Zbigniew Ungeheuer