Uncategorized

Karpe Diem Krośnianie

Karpe Diem Krośnianie

Początkiem m-ca grudnia 2011r. nad krośnieńskim Placem Konstytucji 3-go Maja zawieszony został bardzo oryginalny świąteczny billboard autorstwa Krzysztofa Duckiego: „KARPE DIEM KROŚNIANIE”.

Miejsce to od lat lansuje krośnieński portal internetowy Krosno24.pl i umieszcza tam olbrzymie reklamowe dzieła informujące mieszkańców miasta o mającym nastąpić ważnym wydarzeniu. Przedświąteczne olbrzymie dzieło KARPE DIEM KROŚNIANIE, to już czwarta prezentacja dzieła autorstwa mistrza plakatu z Budapesztu Krzysztofa Duckiego.

Krzysztof Ducki to znakomity artysta grafik i plakacista. Jest absolwentem warszawskiej ASP. Dyplom z ilustracji książkowej otrzymał w pracowni artysty prof. Janusza Stannego. Jest rodowitym warszawiakiem, który stracił głowę dla uroczej dziewczyny z Budapesztu – Agnieszki i od 1982 roku mieszka na Węgrzech. To sprawiło, że w tym przyjaznym nam kraju często uważany jest za artystę polskiego, a w Polsce – za węgierskiego.
W nowym środowisku szybko znalazł swoje miejsce. Już w 1983 roku jego plakat do filmu Costy Gavrasa „Zaginiony” uznany został na najlepszy węgierski plakat roku. Ten sukces powtórzył w kilku następnych latach, co potwierdziło jego artystyczną pozycję na Węgrzech.
W 1987 roku Ducki z węgierskimi kolegami – Péterem Pócsem, Istvánem Oroszem i Sándorem Pinczehelyim założył Grupę DOPP (od pierwszych liter nazwisk), by razem walczyć o podniesienie rangi plakatu węgierskiego. Po wielu wspólnych prezentacjach swych prac w najbardziej prestiżowych dla plakacistów galeriach na kilku kontynentach artyści ci z naszym Duckim w 2005 roku założyli cieszące się uznaniem w Europie Towarzystwo Plakatu Węgierskiego.

Mistrza plakatu – Krzysztofa Duckiego cieszy każda jego autorska wystawa w galerii, ale największą radość sprawia mu autorski plakat na ulicy. Właśnie plakat jest, według niego, szczególnym środkiem komunikacji. To on wyraża jego myśli, pogląd, stanowisko w sprawie, którą przedstawił na przyklejonym do ściany lub słupa ogłoszeniowego papierze o odpowiednim wymiarze. Mówi, że w plakacie „zamyka” swe artystyczne credo, stosunek do otaczającej go rzeczywistości, ale też z drugim człowiekiem, obserwatorem plakatu, wspólnie poszukuje historycznej prawdy. Bez takiego podejścia nie wyszedłby spod jego ręki w 1988 roku m.in. słynny plakat „ Erdély” (Siedmiogród) jako jeden z pierwszych politycznych plakatów na Węgrzech okresu epokowej transformacji ustrojowej.
Krzysztof Ducki aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym węgierskiej Polonii. Graficzny wyraz i kształt nadał większości polonijnym książkom, kalendarzom i periodykom oraz zaproszeniom na imprezy, organizowane w minionych latach przez zamieszkałych na Węgrzech Polaków.
Za swój dorobek i wkład w węgierską kulturę i sztukę Krzysztof Ducki w 1996 roku otrzymał cenioną wśród artystów Nagrodę Państwową im. Noémi Ferenczy. Rzeczpospolita uhonorowała go Odznaką „Za zasługi dla Kultury Polskiej” i Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP.
Krzysztof Ducki prezentował swe prace w kilku miastach Polski, natomiast do naszego Krosna zawitał po raz pierwszy w czasie VI festiwalu Win Węgierskich im. Portiusa w dniach 29-31 sierpnia 2008 roku. Wystawa jego prac prezentowana była w sali degustacyjnej węgierskich win i od razu stała się artystycznym wydarzeniem a sam Mistrz okazał się przyjacielem Stowarzyszenia Portius, doceniając i akceptując nasz sposób promocji Krosna poprzez postać Portiusa, odwiecznych związków w Węgrami i węgierskiego wina.

W marcu 2009 roku Krosno jest gospodarzem Dni Przyjaźni Polsko Węgierskiej. Krzysztof Ducki na naszą prośbę projektuje doskonały plakat promujący to niezwykłe wydarzenie. W tym samym terminie, w krośnieńskim BWA otwarto wystawę prezentującą kilkadziesiąt jego świetnych plakatów. Wernisaż tej wystawy miał bogatą oprawę połączoną z projekcja filmu Grzegorza Łubczyka, spotkaniem z Janem Stolarskim Honorowym Prezesem Stowarzyszeń Polsko-Węgierskich oraz z degustacją węgierskich win.

Plakat VII Festiwalu Win Węgierskich im Portiusa w 2009 roku również był autorstwa Krzysztofa Duckiego. Wówczas to po raz pierwszy jego dzieło, jako olbrzymi billboard, zawisło na budynku domu handlowego przy placu Konstytucji, zapraszając Krośnian na NAJBARDZIEJ WINNY FESTIWAL.

We wrześniu 2009 roku do Budapesztu udaje się specjalna delegacja Stowarzyszenia Portius aby odwiedzić Krzysztofa Duckiego i w zamian za projekty pięknych plakatów i serdeczną współpracę, wręczyć mu uroczyście odznakę i dyplom „Honorowego Członka Stowarzyszenia Portius”. W skład delegacji weszli: Istvan Derczó, Stanisław Materniak i Zbigniew Ungeheuer.

W roku 2010, jak w roku ubiegłym znów plakat Krzysztofa Duckiego „TOKAJ ASZÚ KRÓL WIN”, był twarzą kolejnego, VIII Festiwalu Win Węgierskich im. Portiusa, organizowanego przez nasze stowarzyszenie.

Wizerunek graficzny „Wyszehradzkiego Festiwalu Wina i Turystyki”, który w sierpniu 2011 roku organizowaliśmy na krośnieńskim Rynku, opracował również nasz przyjaciel, Mistrz plakatu z Budapesztu, Krzysztof Ducki.

Należy również przypomnieć inne, nie mniej ważne, dokonania artystyczne tego autora dla naszego kraju i społeczności Podkarpacia. Krzysztof Ducki jest autorem opracowania graficznego niezwykłego albumu „ EMLÉKEZÉS – PAMIĘĆ autorstwa Krystyny i Grzegorza Łubczyków, przedstawiającego historię pomocy jaką udzielili Węgrzy polskim uchodźcom wojskowym i cywilnym w latach ostatniej wojny światowej 1939 – 1946 r. Album ten został objęty patronatem przez Prezydentów Polski i Węgier.
W roku 2011 na zlecenie Zarządu Stowarzyszenia „Spotkanie Rymanów” opracował projekt plakatu „CHASYDZKIE WESELE” jako logo IV Dni Pamięci o Żydowskiej Społeczności Rymanowa organizowane cyklicznie w Rymanowie w m-cu sierpniu każdego roku. Na prośbę profesora Romana Kuźniara, doradcy Prezydenta Bronisława Komorowskiego, zaprojektował z powodzeniem znak graficzny dla „Beskidzkiego Rajdu szlakiem Dwóch Kardynałów”, który odbywa się latem i zimą na trasie Pastwiska – Komańcza. Znak graficzny rajdu został entuzjastycznie przyjęty przez organizatorów i społeczność Gminy Zarszyn.

Przed nami nowy 2012 rok. Jestem przekonany, że w tym roku i następnych latach także, Krosno i Podkarpacie będą mogli podziwiać nowe pomysły graficzne Mistrza Krzysztofa Duckiego z Budapesztu.