Uncategorized

Festiwal Win Węgierskich

XII Festiwal Win Węgierskich im. Portiusa pod hasłem „ KROSMOS“ 22.08 – 24.08 2014 r.

Tym razem hasło i logo festiwalu przenosiło nas w nieznane i tajemnicze otchłanie „ Kosmosu” i pełne gwiazd niebieskie niebo, na którym błyszczące gwiazdy tworzą zarys kielicha. Jak co roku, od wielu lat, autorem tego plastycznego zjawiska, logo festiwalu, był nasz przyjaciel Krzysztof Ducki, Mistrz plakatu z Budapesztu.

Na zaproszeniach, jak każdego roku, prezentowany był tekst, w którym Prezes stowarzyszenia zwracał się z przesłaniem do miłośników wina i klimatu, które tworzy coroczny nasz festiwal :

„ Ostatecznie pozostaną dwie istoty – Bóg i wino”

Takie jest motto „Filozofii Wina”, węgierskiego pisarza i myśliciela Béli Hamvasa. Czytając tę książkę człowiek poznaje jak wielkim , wręcz mistycznym zjawiskiem jest wino. Jaka jest jego odwieczna łączność z Bogiem, filozofią i codziennością . XII Festiwal Win Węgierskich im. Portiusa w Krośnie łączy nas też z KOSMOSEM,, nieodgadnioną, bezkresną, nie kończącą się, tajemniczą przestrzenią. Jesteśmy pewni , że przez te trzy dni Krosno stanie się małym kosmosem, którego gwiazdami będą węgierskie wina. Polak i Węgier to dwa Bratanki, więc podobnie jak w ubiegłym roku na naszym festiwalu nie zabraknie także polskich win, które śmiało zaznaczą swoją obecność. Wszystkich zapraszamy na uroczyste degustacje, odbywające się w Centrum Dziedzictwa Szkła na krośnieńskim Rynku, zgodnie z załączonym programem.

Życzę udanej zabawy i miłych wrażeń
Zbigniew Ungeheuer
Prezes Stowarzyszenia Portius

Wzorem ubiegłych lat, daty naszego festiwalu i „ Karpackich Klimatów” w Krośnie zbiegły się w jednakowym czasie tj. w piątek, sobotę i niedzielę, przed ostatniego weekendu od 22 do 24 sierpnia 2014 r. tworząc w naszym mieście największe międzynarodowe wydarzenie kulturalne połączone z promocją miasta , jego tradycji i historii. Tym razem nowe rozwiązanie lokalizacji domków winiarskich, zaplecza festiwalu i sali degustacyjnej było bardzo udane.

Program festiwalu, układany od miesięcy zakładał, że tym razem do Krosna przyjadą winiarze z następujących regionów winiarskich Węgier – z Tokaju, Egeru , Szekszardu i po raz pierwszy z Somló. Kapituła Stowarzyszenia Portius zdecydowała również o przyjęciu nowych Członków Honorowych i Regularnych. Jedna z uroczystych degustacji, jak co roku, była miejscem wręczania nowych odznak i dyplomów. Na tym naszym XII festiwalu po raz pierwszy Honorowym Członkiem Stowarzyszenia Portius została kobieta. Ustaliliśmy również, że każda uroczysta degustacja win będzie rozpoczynać się nowopowstałym filmem animowanym o naszym patronie Robercie Wojciechu Portiusie. Film zatytułowany – „ Szkot, który w XVII wieku Krosno rozbujał” powstał dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. Ale po kolei ……

Krośnieńskie Centrum Dziedzictwa Szkła a konkretnie jedna z jego sal wystawowych, została przygotowana do spotkań z winiarzami na uroczyste degustacje win . W tym roku już po raz trzeci miłośnicy win węgierskich i polskich mieli możliwość zasiąść w pięknie udekorowanej sali wystawowej obok głównego hallu wejściowego CDSu . Była tam ekspozycja naszych plakatów , wizerunek patrona Portiusa, sztandar stowarzyszenia a także piękna wystawa, którą otrzymaliśmy od Konsulatu Generalnego Węgier z Krakowa – „ Kronika pewnej przyjaźni – polsko-węgierskie stosunki dyplomatyczne od 1919 roku po dzień dzisiejszy” .

W piątek 22 sierpnia , Rynek był już przygotowany do największej krośnieńskiej międzynarodowej imprezy „ Karpackich Klimatów” i „ XII Festiwalu Win Węgierskich im. Portiusa”

Wszystkie przygotowania odbywały się pod czujnym okiem organizatorów.

Wreszcie nadszedł czas aby zaczynać najważniejszą degustację win w której to swoje wina prezentowała Piwnica Portius z Hercegkut i Várkapitány Pincészet z Somló.

Oprawę muzyczną naszych degustacji stanowiła grupa pięciu węgierskich cytrzystów, którzy grali standardy muzyki węgierskiej, wzbudzając entuzjazm przybyłych gości.

Na wstępie degustacji, po obejrzeniu filmu o Portiusie i gromkich brawach , pełna sala oczekiwała
najważniejszego prócz wina wydarzenia tego wieczoru , aby zebrana Kapituła wręczyła dyplomy i odznaki nowym Honorowym i Regularnym członkom Stowarzyszenia Portius. Prezes Zbigniew Ungeheuer poprosił z sali degustacyjnej obecnych przedstawicieli Stowarzyszenia Portius by asystowali przy nadaniu dyplomów i odznak. Podeszli – Maciej Syrek, Wiesław Nowak, Franciszek Tereszkiewicz, Paweł Ungeheuer, Roman Ungeheuer, Csaba Bobko, Laszló Hegedus, Zoltan Hegedus, Richard Horcsik i Piotr Przytocki.

Na tym XII Festiwalu Win Węgierskich po raz pierwszy Członkiem Honorowym stowarzyszenia została kobieta. Jako pierwszą przed Kapitułę poproszono Panią Konsul Generalną Węgier dr hab. Adriennę Körmendy, która zaproszona przybyła na nasz festiwal ze swym mężem profesorem Bronisławem Nowakiem.

Drugim Członkiem Honorowym Stowarzyszenia Portius został Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie, profesor dr hab. Grzegorz Przebinda. Jako stowarzyszenie mamy podpisane Porozumienie o współpracy z PWSZ w Krośnie i ta współpraca od 2004 roku jest rzeczywista i cenna.

Trzecią osobą poproszoną przed Kapitułę aby wręczyć jej dyplom i odznakę Członka Regularnego Stowarzyszenia Portius był dr Łukasz Szmyd , Dyrektor Instytutu Kultury Fizycznej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie. Współpraca w stowarzyszeniu z dr Łukaszem Szmydem będzie na pewno płodna gdyż jest pasjonatem kultur i turystyki krajów dawnej Monarchii Austro – Węgierskiej.

Wojciech Kołder , syn naszego zasłużonego działacza stowarzyszenia Andrzeja, był następnym nominowanym na tej uroczystości. Wojciech jest prawnikiem i podobnie jak ojciec kustosz, jest regionalistą. Oprócz swej pracy zawodowej w Centrum Dziedzictwa Szkła zajmuje się prywatnie promocją Zamku Kamieniec i Dworu Kultury Szlacheckiej w Kopytowej.

Stanisław Chomiczewski, ten wybitny malarz, współczesny Chełmoński jak o nim mówią, jest związany od wielu lat z naszym stowarzyszeniem. Jego nominacja na Członka Regularnego była tylko formalnością ale Staszek przyjął ją godnie. „Ku chwale Portiusa” ! powiedział podniesionym głosem gdy Maciej przypinał mu odznakę. Stanisław pracuje obecnie nad obrazem prezentującym kolegów ze stowarzyszenia. Do dzisiaj wszystko objęte jest wielką tajemnicą ….

Na tegorocznym XII Festiwalu Win Węgierskich im. Portiusa odbyły się cztery uroczyste degustacje win węgierskich i jedna degustacja win polskich. Wina sprzedawane z naszych domków winiarskich i prezentowane na degustacjach stworzyły swoisty i nie powtarzalny klimat . Krośnieńskie wieczory przy doskonałym winie stały się już tradycją, bez których nasze miasto byłoby mniej kolorowe.

1. Film z degustacji Krosno24. 
2. Porozumienie z PWSZ w Krośnie