Uncategorized

Gdy przyjeżdżam do Krosna, czuję się Krośnianinem

Gdy przyjeżdżam do Krosna, czuję się Krośnianinem

Takie właśnie zdanie wypowiedział Ambasador Węgier Róbert Kiss występując na „Krośnieńskim Forum” w czasie spotkania pod nazwą „O co walczą Węgry”.

W dniu 27 kwietnia odbyło się kolejne forum dyskusyjne zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaźni Polsko – Węgierskiej przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Krośnie oraz nasze Stowarzyszenie Portius. Temat spotkania „ O co walczą Węgry”, wzbudzał i wzbudza w Polsce emocje, dlatego wysłuchanie takich informacji bezpośrednio od Bratanków wiele wyjaśnia. Zaproszono przedstawicieli węgierskiej dyplomacji, polityki i biznesu. Krośnieńskie forum uroczyście otworzył rektor PWSZ w Krośnie prof. dr hab. Janusz Gruchała, który pełni również zaszczytną funkcję prezesa Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej przy PWSZ.

Głównym prelegentem, węgierskiej klasy politycznej, który omawiał aktualne stanowisko budapeszteńskiego rządu pod wodzą premiera Victora Orbána, był dr Richárd Hörcsik, poseł do Węgierskiego Parlamentu, były burmistrz partnerskiego miasta Sárospatak i członek honorowy Stowarzyszenia Portius.

Na spotkaniu byli także obecni: wspomniany wcześniej Ambasador Węgier w Polsce Róbert Kiss, przedsiębiorca budowlany Istvan Derczó, Csaba Bobko który tłumaczył na język polski wystąpienia węgierskie a także właściciel winiarskiej piwnicy „Portius” winiarz Richárd Hörcsik Jr. z kolegą Péterem Untenerem i dziennikarz telewizji Zemplen, filmujący przebieg spotkania.. Przybyli przedstawiciele władz miasta Krosna: prezydent Piotr Przytocki, wiceprezydent Bronisław Baran i przewodniczący Rady Miasta Stanisław Słyś. Krośnieńską uczelnię reprezentowali również prof. nazw. dr. hab. Władysław Witalisz, kanclerz Franciszek Tereszkiewicz i prof. Grzegorz Przebinda Do auli, gdzie odbywało się spotkanie, licznie przybyli Krośnianie reprezentujący różne środowiska i organizacje.

Po węgierskich wystąpieniach, w których prezentowana aktualne problemy ekonomiczne i polityczne Budapesztu, i po odpowiedziach na wiele pytań zadawanych przez zebranych słuchaczy, gospodarz forum, rektor Janusz Gruchała zaprosił wszystkich do piwnicy rektoratu, gdzie odbył się poczęstunek polskim jedzeniem i węgierskim winem. Zintegrowani zaproszeni goście i słuchacze forum spędzili miły czas na rozmowach o obecnej sytuacji politycznej Polski i Węgier a także o planach dalszych polsko-węgierskich spotkań w naszym mieście.