Uncategorized

Wycieczka do uroczej i gościnnej Tolcsvy

Wycieczka do uroczej i gościnnej Tolcsvy oraz wystawa szklanych dzieł Witolda Śliwińskiego w Domu Kultury w Sárospatak

Rano w sobotę 11 sierpnia, wyjechaliśmy busem spod hotelu „Nafta” w Krośnie na wycieczkę do gościnnej winiarskiej miejscowości Tolcsva, której Burmistrz Ernő Csoma jest od roku Honorowym Członkiem naszego stowarzyszenia. Do udziału w naszej wyprawie zaprosiliśmy dobrych znajomych, którzy są miłośnikami węgierskiej kultury i węgierskich win. Chcieliśmy również towarzyszyć w otwarciu wystawy krośnieńskiego artysty Witolda Śliwińskiego, którego szklane dzieła będą prezentowane na wystawie w Domu Kultury w Sárospatak.

Gościnność Gospodarza Tolcsvy, pogoda i węgierskie wina sprawiły, że czas upływał nam w serdecznej atmosferze. Już po drodze, jadąc do tej miejscowości, dołączył do nas nieoceniony Vadim Vozdvizhensky, który pomagał w prowadzeniu rozmów i również w naszym żupanie Portiusa reprezentował godnie stowarzyszenie. Na oficjalnym spotkaniu w Urzędzie Miasta Tolcsva, przekazano zaproszenie Burmistrzowi do wzięcia udziału w X Jubileuszowym Festiwalu Win Węgierskich im. Portiusa w Krośnie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele winiarzy i innych instytucji kuturalnych tej winiarskiej „perełki”.

Szczególne było spotkanie z naszym patronem Portiusem, którego sylwetka jest namalowana w Muzeum Wina. Autorem portretu są malarze Stanisław Chomiczewski i Wołodymyr Romaniv. Odwiedziliśmy również starą bibliotekę i piwnicę winiarską Burmistrza Tolcsvy.

Z Tolcsvy pojechaliśmy na wystawę szklanych dzieł krośnieńskiego artysty Witka Śliwińskiego. Wernisaż wystawy otworzył Burmistrz miasta Sárospatak János Aros, któremu również wręczyliśmy zaproszenie za nasz krośnieński festiwal. Otwarcie było imponujące. Przybyło wielu węgierskich miłośników sztuki, media i oficjalna delegacja miasta. Przy wejściu postawiliśmy nasz roll up informujący o 10 leciu działalności krośnieńskiego Stowarzyszenia Portius.

Wyjazd jak zwykle zakończył się sukcesem, bo wspomnienia z tej naszej eskapady pozostaną na długo w pamięci.