Uncategorized

Wystawa Mistrza Macieja Syrka w Sárospatak

Wystawa Mistrza Macieja Syrka w Sárospatak

W dniu 2 lipca b.r., w partnerskim dla Krosna mieście Sárospatak na Węgrzech, odbył się wernisaż wystawy prac Macieja Syrka. Całą uroczystość zorganizowano w uroczym miejscu które kocha sztuka, w miejskim ośrodku kultury „Újbástya”. Sala wystawiennicza udekorowana była flagami narodowymi Polski i Węgier pośrodku których zaś dumnie prezentował się sztandar naszego Stowarzyszenia Portius z Krosna.

Mistrz Maciej Syrek pokazał na wystawie w Sárospatak swoje prace z ostatnich kilku lat. Były to piękne płaskorzeźby, wykonane w brązie i oprawione w bogate ramy. Były także jedyne w swoim rodzaju „statuetki” czyli postacie figuralne z brązu osadzone na kamieniach. W sumie trzydzieści trzy dzieła. Jak nam wiadomo, kilka dni przed wystawą pojawiły się w Sárospatak plakaty informujące o wystawie Maćka. Na wystawę wraz z artystą przyjechali: znany malarz i sympatyk naszego Stowarzyszenia Stanisław Chomiczewski oraz Zbigniew Ungeheuer jako komisarz wystawy. Przy organizacji tego przedsięwzięcia niezastąpiony był nasz Vadim Vozdvizhensky, zawodowy emisariusz w Sárospatak.

Wystawę otworzył dyrektor „Újbásty” Siska Tamás. O działalności Macieja Syrka opowiedział zebranym Burmistrz Miasta i Poseł Dr Hörcsik Richard. Sztukę swojego przyjaciela prezentował komisarz wystawy wraz ze Staszkiem Chomiczewskim. Tłumaczył z wrodzoną fantazją Vadim, któremu jak zwykle należą się wielkie podziękowania.

Wystawa będzie czynna do końca lipca b.r.