Uncategorized

Wystawa Mistrza Macieja Syrka w Sárospatak

Wystawa Mistrza Macieja Syrka w Sárospatak

W dniu 2 lipca b.r., w partnerskim dla Krosna mieście Sárospatak na Węgrzech, odbył się wernisaż wystawy prac Macieja Syrka. Całą uroczystość zorganizowano w uroczym miejscu które kocha sztuka, w miejskim ośrodku kultury „Újbástya”. Sala wystawiennicza udekorowana była flagami narodowymi Polski i Węgier pośrodku których zaś dumnie prezentował się sztandar naszego Stowarzyszenia Portius z Krosna.

Mistrz Maciej Syrek pokazał na wystawie w Sárospatak swoje prace z ostatnich kilku lat. Były to piękne płaskorzeźby, wykonane w brązie i oprawione w bogate ramy. Były także jedyne w swoim rodzaju „statuetki” czyli postacie figuralne z brązu osadzone na kamieniach. W sumie trzydzieści trzy dzieła. Jak nam wiadomo, kilka dni przed wystawą pojawiły się w Sárospatak plakaty informujące o wystawie Maćka. Na wystawę wraz z artystą przyjechali: znany malarz i sympatyk naszego Stowarzyszenia Stanisław Chomiczewski oraz Zbigniew Ungeheuer jako komisarz wystawy. Przy organizacji tego przedsięwzięcia niezastąpiony był nasz Vadim Vozdvizhensky, zawodowy emisariusz w Sárospatak.

Wystawę otworzył dyrektor „Újbásty” Siska Tamás. O działalności Macieja Syrka opowiedział zebranym Burmistrz Miasta i Poseł Dr Hörcsik Richard. Sztukę swojego przyjaciela prezentował komisarz wystawy wraz ze Staszkiem Chomiczewskim. Tłumaczył z wrodzoną fantazją Vadim, któremu jak zwykle należą się wielkie podziękowania.

Wystawa będzie czynna do końca lipca b.r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *