Uncategorized

Kolacja z Panem Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej

Kolacja z Panem Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej

Wielki zaszczyt spotkał przedstawicieli naszego stowarzyszenia. W dniu 2 listopada 2010 roku goszczący w Województwie Podkarpackim Prezydent Bronisław Komorowski odwiedził dwór w Kopytowej, posiadłość naszego przyjaciela Andrzeja Kołdera. Andrzej, wraz ze swoją rodziną, urządził w odrestaurowanym dworze wspaniale wyposażone Muzeum Kultury Szlacheckiej. Pięknie utrzymany dworski park z imponującym starodrzewiem, stawy, gazon i romantycznie w zieleń wkomponowana sylwetka dworu stwarza imponujący widok, którym od lat zachwycał się przyjaciel rodziny Kołderów, profesor Roman Kuźniar, aktualnie doradca Prezydenta Komorowskiego. Niewątpliwie Pan profesor jako Honorowy Członek Stowarzyszenia Portius był inspiratorem spotkania w Kopytowej. Skład zaproszonych osób do końca nie był znany. Ostateczna decyzja zapadła dwa dni przed spotkaniem. Imponujące jest to jaki honor spotkał nasze stowarzyszenie. Otóż wśród zaproszonych na kolację gości Stowarzyszenie Portius z Krosna reprezentowali: gospodarz Andrzej Kołder, wspomniany profesor Roman Kuźniar a także profesor Kazimierz Starowieyski, Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki oraz Paweł, Roman i Zbigniew Ungeheuerowie.

Spotkanie z Prezydentem Bronisławem Komorowskim było ciepłe, podniosłe i niezapomniane. Andrzej jako gospodarz oprowadzając dostojnego gościa po salonach i izbach dworu wzruszał się bardzo, głos mu drżał i łzy miał w oczach. Opowiadał o ponad dziesięciu latach pracy jakie spędził przy odbudowie dworu będącego w stanie całkowitej ruiny. To samo dotyczyło dworskiego parku. Prezentował imponujące zbiory wyposażenia poszczególnych pomieszczeń: obrazy, meble, broń i inne precjoza. Potem była kolacja przy wspólnym stole i zwykłe rozmowy na różne tematy dotyczące miasta Krosna, zamczyska Kamieniec, fauny i flory Bieszczadów, odwiecznych związków Polsko- Węgierskich a także konieczności podtrzymania tradycji cyklicznych „Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskich”, które w marcu przyszłego roku mają się odbyć w Poznaniu z udziałem i pod patronatem Prezydentów Obydwóch Narodów. Doskonałe przysmaki podawane na historycznych zastawach tworzyły prawdziwą atmosferę polskiej kultury szlacheckiej. Nie obeszło się również bez sytuacji klasycznego „nieporozumienia”, które bez względu na zapobiegliwość organizatorów „musi” czasami się zdarzyć. Po kolacji kelnerzy podali na stół zestaw herbat w torebkach i wrzątek w filiżankach przykrytych spodkami. Wszyscy dostali wrzątek, oprócz Pana Prezydenta, który po odkryciu spodka zdziwił się i zapytał Pana Wojewodę: „Wiedziałem, że Podkarpacie jest oszczędnym województwem, ale żeby aż tak?”. Śmiechu było sporo a przerażony kelner, który błyskawicznie zauważył swój błąd zamiast nalać wrzątek do filiżanki Prezydenta nalał go na spodek.

Przyszedł potem czas na wspólne fotografie. Pan Prezydent podziękował za miłe spotkanie w tak uroczym miejscu, Wpisał się do ksiąg pamiątkowych i w otoczeniu oficerów Bor-u oraz przybyłych z nim funkcjonariuszy administracji Pałacu Prezydenckiego i Województwa Podkarpackiego udał się do czekających na jezdni samochodów. Była czarna noc. Odcinek drogi, którą Prezydent szedł do aut, ochrona oświetlała latarkami, nagle rozległy się gromkie brawa od zgromadzonych i niewidocznych w ciemnościach mieszkańców Kopytowej. Był to piękny i wzruszający akcent kończący prywatną wizytę Głowy Państwa w naszych stronach.

Kulisy wizyty Prezydenta w pobliżu Krosna: http: //www.krosno24.pl/informacje.php3?id=4456

Przedstawiciele naszego stowarzyszenia spotkali się już w Krośnie z Panem Bronisławem Komorowskim gdy jeszcze piastował Urząd Marszałka Sejmu R.P. Było to w czerwcu 2008 roku.

Marszałek chce poczuć smak Krosna: http: //www.krosno24.pl/informacje.php3?id=2662

Marszałek Sejmu lubi wino – film: http: //www.krosno24.pl/tv.php?id=21